середа, 20 листопада 2019 р.

Як запам’ятати правильний наголос у словах?

Одне з непростих питань на зовнішньому незалежному оцінюванні –про наголоси. У програмі ЗНО 2020 року поданий перелік слів, наголошування яких учасникам необхідно знати. Загалом є 228 таких лексем, і в багатьох із них наголос незвичний, тож запам’ятати їх


Правильний наголос
Відеоурок

понеділок, 18 листопада 2019 р.

субота, 16 листопада 2019 р.

Фемінітиви. Відповіді на запитання

Які фемінітиви повернулися із давньої традиції?
— Активно використовують слово "членкиня". Це форма із 1930 років. Тоді ще були членка та члениця. Це забуті словотворчі моделі. Замість них часто випрацьовуються інші. У своєму словнику академік Агатангел Кримський пропонує фемінітив "виборниця". Тепер ми вживаємо "виборчиня".
Чому фемінітиви часто використовують із насмішкою і певним глузуванням?
— Через низький статус жінки в українському суспільстві. Він закріплений до всього, з чим пов'язана її стать. Одна скандинавська дослідниця вивчала сім мов, у яких є категорія роду. Хотіла подивитися, як люди реагують на ці слова і наскільки фемінітиви приживаються. Дійшла висновку, що статус жінки у суспільстві визначає сприйняття цих слів. Навіть у нашій діаспорі до фемінітивів ставляться по-іншому. У них ця традиція не була перервана радянським періодом.
Як познайомитися з фемінітивами?
— Перш за все — словники. Слід шукати в них потрібні слова. Розробляють сайт, де будуть зібрані всі фемінітиви. Волонтерка Ґабріела Медвецька з Ужгорода створила добірку, взяту зі словників. Ми доповнюємо їх новими словами. Потім працюватимемо над ними в експертних групах. Усі охочі зможуть долучатися до цієї роботи. Вносити свої слова і пропонувати зміни до існуючих. Це рух, що започатковується з низів. Держава поки що не запускає таких ініціатив.

понеділок, 11 листопада 2019 р.

web- квест «Українською в соцмережах – закон!».


До Дня української писемності та мови у Зіньківському НВК був проведений web- квест «Українською в соцмережах – закон!». Господарями дійства були учні 8 класу ( класний керівник Островська Інна Миколаївна).

Захід був новий, цікавий і незвичний: на «Мовному батлі» учасники писали одноліткам смс-звернення, де закликали спілкуватися українською мовою в соціальних мережах, «Медіа-реліз» потребував вміння вести діалог та озвучити мультфільм, «Творча експресія» розвивала вміння писати листи. У наш час такі заходи пропагують грамотну, активну комунікацію рідною мовою, агітують толерантно дотримуватися правил спілкування в соцмережах.
Після квесту було проведено І етап Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика.

пʼятниця, 8 листопада 2019 р.

Осіння лексика

Не така похмура й сіра та пані Осінь.Навіть тоді, коли ливцем ллє дощ та хмари гуснуть над головою...

Радіодиктант 2019

Учні та вчителі Зіньківського НВК приєдналися до написання Всеукраїнського радіодиктанту єдності. Цьогоріч - це був пізнавальний та позитивний текст, що містив у собі багато власних назв, вставних слів. Також у диктанті були слова, які потрібно було писати за Новими правописом. Радіодиктант - не просто засіб перевірити власну грамотність, це єднання навколо мови, долучення до свята мови й великого флешмобу.